Szkolne konkursy

Konkurs Oratorski "Złoty Jęzor"

Hej, opowiadacze zakręconych historii, blagierzy, naciągacze, prześmiewcy, mistrzowie improwizacji, czarodzieje nastroju, słowem – wszyscy, którzy uwielbiają „mielenie jęzorem”.

Zapraszamy Was na scenę, gdzie w świetle reflektorów staniecie oko w oko z publicznością w walce o zaszczytny tytuł Pierwszego Herolda Szkoły.

Konkurs Oratorski „Złoty Jęzor” ma wyłonić najlepszych mówców naszej szkoły – opowiadaczy, urodzonych wciskaczy kitu i improwizatorów.

Konkurs rozgrywany jest w dwóch etapach.

Etap pierwszy to eliminacje na poziomie klas 4-7. Etap ten odbywa się w ramach lekcji języka polskiego.

Etap drugi – finał – odbędzie się na jednej z teatralnych scen. Wystąpi w nim 14 najlepszych mówców SSP 26. Występy uczestników ocenia jury według następujących kryteriów:

• pomysłowość w ujęciu tematu (0-5 pkt.)
  • sposób przedstawienia – gestyka, intonacja, dykcja, ekspresja, kontakt z publicznością (0-5 pkt.)
  • zachowanie normy czasu (0-3 pkt.)

Mowa nie może trwać dłużej niż 3 minuty. Może mieć dowolną formę: opowiadania, przemówienia, listu, komentarza sportowego itp. Można również wcielać się w fikcyjne postaci i z ich punktu widzenia się wypowiadać.

Zwycięzca konkursu otrzymuje zaszczytny tytuł Herolda Szkoły, złoty wieniec laurowy na głowę, a jego podobizna – z pomalowanym na złoty kolor jęzorem! – zawiśnie na eksponowanym miejscu w szkole po wsze czasy.

A oto przykładowe tematy mów:

• Duch w szafie
  • Kto zjadł Pałac Kultury?
  • Mamy: idealny trener polskiej reprezentacji piłkarskiej!
  • Uwaga: dostawa prądu zostanie wstrzymana na 3 dni!
  • Warto budować zamki na lodzie
  • Jak wylać dziecko z kąpielą?
  • Moja podróż do równoległego świata
  • Jak dzieliliśmy skórę na niedźwiedziu...
  • Dlaczego pieniądze nie śmierdzą?
  • Diabeł w telefonie
  • Śmierć zabawki