Szkolne konkursy

Konkurs Recytatorski

Mieszkał w Wiśle sum wąsaty,

Znakomity matematyk.

Krzyczał więc na całe skrzele:

– Do mnie, młodzi przyjaciele!

Co roku, w lutym bądź marcu, odbywa się w naszej szkole wielki finał Konkursu Recytatorskiego. W konkursie biorą udział wszyscy uczniowie klas 1-4.

Pierwszy etap to eliminacje klasowe, które wyłaniają  po 5 reprezentantów z każdej klasy. Biorą oni udział w szkolnym półfinale.

Etap drugi to szkolny półfinał. Na pięknej scenie, w obecności wszystkich uczniów i wielu rodziców 30 półfinalistów walczy o miejsce w finale. Jury ocenia piękno deklamacji, zaangażowanie w przygotowanie utworu i wrażenia artystyczne. Trudno wybrać piętnastu finalistów, bo wszystkie występy są świetne. Szesnastego finalistę wybierają widzowie głosami publiczności.

Kiedy nadchodzi wielki finał, emocje rosną. Na scenie światła reflektorów, na widowni komplet publiczności. Występy nagradzane są raz po raz gromkimi brawami. Jury ma jeszcze trudniejsze zadanie, bo każdy występ to miniprzedstawienie. W prowadzeniu finału pomagają trzecioklasiści, pełniąc rolę konferansjerów. Gdy kończą się występy, publiczność oddaje głosy na laureata nagrody publiczności.

Wreszcie ogłaszamy wyniki. Są wybuchy radości i trochę smutne miny. Niepotrzebnie. Dotarcie do finału jest wielkim sukcesem i zwycięstwem. Komu nie udało się w tym roku, spróbuje w przyszłym.

Najważniejsze w konkursie jest to, że wspólnie co roku świetnie bawimy się poezją, nabywając cenną umiejętność występowania na scenie. Kto wie, może tu właśnie rodzą się przyszli aktorzy polskiej sceny?

Regulamin Konkursu Recytatorskiego

Zapraszamy na nasz konkurs!