Kierunek - gimnazjum

Kilka ważnych uwag

Jeśli jesteś już uczniem klasy szóstej, to czas najwyższy pomyśleć o wyborze gimnazjum.

Krok pierwszy – narada z rodzicami

• czy gimnazjum publiczne – niepłatne czy niepubliczne – płatne?;
  • a może jedna i druga opcja? (jeśli dziś nie umiemy się zdecydować);
  • warto ustalić wspólnie z rodzicami listę max 4-5 szkół, które będziecie brali pod uwagę w dalszych przygotowaniach, kierując się:
    • profilem szkoły, profilami klas pierwszych,
    • Twoimi zainteresowaniami, mocnymi stronami,
    • lokalizacją i dojazdem,
    • liczbą lekcji tygodniowo,
    • opiniami innych,
    • wynikami egzaminów gimnazjalnych,
    • innymi informacjami, które znajdziecie na stronie danej szkoły lub zdobędziecie na spotkaniach rekrutacyjnych.

Krok drugi – poznać zasady rekrutacji lub egzaminu wstępnego

Często w szkołach publicznych zasady rekrutacji (ile punktów za co) są publikowane późno (marzec/kwiecień). Warto wtedy przejrzeć zasady z poprzednich lat, bo mogą być podobne.

W szkołach niepublicznych zazwyczaj decyduje egzamin, który odbywa się w kwietniu lub maju. Czasem elementem dodatkowym jest rozmowa kwalifikacyjna lub autoprezentacja.

Krok trzeci – ostro zabieramy się do pracy szkolnej

• bieżącej – walka o najlepsze oceny na koniec szóstej klasy,
  • powtórzeniowej – zajęcia przygotowujące do sprawdzianu,
  • egzaminacyjnej – np. podczas kółek, zajęć przygotowawczych lub też samodzielnie w domu.

Jeśli chodzi o matematykę, to sprawa jest prosta – trzeba „przerobić” wiele zadań, które w poprzednich latach pojawiły się na egzaminach. Często szkoły zamieszczają te zadania na swoich stronach. W ten sposób poznacie typy zadań egzaminacyjnych.

Jeśli chodzi o język polski – można próbować tej samej metody albo szukać informacji o zakresie i tematach egzaminacyjnych u naszych absolwentów. Można też samodzielnie realizować przygotowania w oparciu o dostępne materiały, np. „Kalendarz Szóstoklasisty” lub „Potrafię napisać – zestaw ćwiczeń językowych”.

Egzaminu z języka angielskiego nie powinniście się obawiać.

Krok czwarty

• Zaplanujcie pracę i pracujcie systematycznie od początku września.
  • Ograniczcie aktywność internetową. Internet i telewizja są największymi rozpraszaczami i zjadaczami czasu – zabierają Wam zarówno czas pracy, jak i odpoczynku i w tym sensie są Waszym wrogiem na drodze do wymarzonego gimnazjum.

O czym jeszcze powinniście pamiętać Wy i Wasi rodzice

Egzamin to bardzo trudny moment ze względu na stres, któremu podlegamy oraz dużą konkurencję. Zwykle o niewiele miejsc rywalizuje bardzo wiele osób (zupełnie jak na Puławskiej). Dużo osób zdaje egzamin, a mimo to nie mieszczą się na liście przyjętych. Potem jest jeszcze duży ruch na listach rezerwowych, dlatego ważne jest, żeby nie traktować porażki jako końca świata.

Jeśli solidnie i systematycznie pracowaliście, to na pewno dostaniecie się do dobrej szkoły – jak nie pierwszego, to drugiego wyboru. Przecież zrobiliście wszystko najlepiej, jak się dało – prawda?

Takie są nasze doświadczenia.

Na koniec rada dla Rodziców

Drodzy Rodzice, nie każdy szóstoklasista jest na tyle „dorosły” i odpowiedzialny, że sam z siebie będzie systematycznie pracował. Niektórzy bardziej od zaufania na tym etapie potrzebują życzliwej kontroli, pomocy, dopilnowania rytmu pracy i odpoczynku. A smart fony radzę zdeponować w tajnej skrytce bankowej.

W czym Wam pomoże nasza szkoła

1. W systematycznie przebiegającym nauczaniu.
  2. W przygotowaniu uczniów do Sprawdzianu po 6 klasie poprzez sprawdziany próbne i zapoznanie z procedurami.
  3. W rozwiązywaniu i omawianiu przykładowych zadań egzaminacyjnych, które uczniowie przyniosą na zajęcia przygotowawcze do sprawdzianu, na lekcjach języka polskiego (np. elementy rozmowy kwalifikacyjnej) oraz pracy nad specyficznymi zagadnieniami gramatyki angielskiej (według potrzeb zgłoszonych przez uczniów).
  4. W organizacji zajęć, na których można ugruntować i pogłębić umiejętności (np. koza matematyczna, warsztaty ortograficzne itp.).
  5. W kontakcie z absolwentami, którzy uczą się w gimnazjach.