Rok szkolny 2023/24

2016.12.20

Drodzy Rodzice,

Za nami już drugi Tydzień Paszportowy, pierwsze konkursy szkolne i Kiermasz Adwentowy. Wielkimi krokami zbliżają się Święta i czas Noworocznych zabaw. Oznacza to gorączkę zakupów świątecznych, przygotowania do kolacji wigilijnej, końcówkę roku w pracy. Innymi słowy – okres dla wszystkich nas bardzo intensywny.

Dla Dyrekcji szkoły i Zarządu SKT 134 STO to również okres intensywnej pracy nad dalszym rozwojem naszej szkoły. Bo stanęło przed nami nie lada wyzwanie: reforma edukacji, która nakłada na nas konieczność rozszerzenia szkoły o dwie dodatkowe klasy: 7 i 8.

Wiemy, że sprawa budzi duże kontrowersje, głównie ze względu na sposób wprowadzania reformy, który wielokrotnie był krytykowany przez nauczycieli, ekspertów ds. edukacji i rodziców. Niestety, wiele wskazuje na to, że likwidacja gimnazjów i przywrócenie 8-letniej szkoły podstawowej jest już przesądzone, musimy zatem kontynuować przygotowania do wdrożenia zmiany. Nasze działania obejmują kilka obszarów:

1.   Opracowanie koncepcji i spójnej wizji dla nowej szkoły podstawowej, czyli poszerzonej o klasy 7-8 i opartej o nową podstawę programową MEN.

Jest to sprawa priorytetowa, ponieważ po reformie nasza szkoła będzie funkcjonować w zupełnie nowej rzeczywistości. Dotychczasowe doświadczenia obejmowały pracę z dziećmi w wieku 6-13 lat. Ustaliliśmy z Dyrektorem, że będziemy dążyli do tego, aby jak najmniej zmieniać w sposobie prowadzenia edukacji na poziomie 1-3 oraz 4-5, natomiast edukację na poziomie 6-8 będziemy układali z wykorzystaniem najlepszych doświadczeń gimnazjalnych.

W tym celu uruchomiliśmy szeroko zakrojone konsultacje z nauczycielami naszej szkoły, nauczycielami, którzy pracują w gimnazjach, z rodzicami dzieci gimnazjalistów, z zaprzyjaźnionymi gimnazjami, czy wreszcie z absolwentami naszej szkoły, którzy aktualnie uczą się w gimnazjach. Zachęcamy Was także do udziału w tej dyskusji i dzielenia się z nami Waszymi pomysłami i przemyśleniami.

Z reformą wiąże się również poszerzenie i dostosowanie grona pedagogicznego do nowej podstawy programowej. W tym kontekście analizujemy wstępne wytyczne ministerstwa w zakresie przedmiotów oraz ilości godzin nauczania. Analiza ta pozwoli nam odpowiedzieć na pytanie, gdzie konkretnie potrzebujemy wsparcia w postaci nowych nauczycieli i nowych kompetencji (Pan Dyrektor rozpoczął już wstępne rozmowy z kandydatami.)

2.       Infrastruktura

a.   Rozbudowa istniejącego budynku szkolnego. Kontynuujemy starania o uzyskanie pozwolenia na budowę według dotychczasowej koncepcji i wygląda na to, że „jesteśmy na ostatniej prostej”. Z uwagi na to, że projekt został opracowany na potrzeby szkoły
6-letniej, prowadzimy rozmowy na temat potencjalnych zmian w projekcie, które umożliwią nam lepsze dostosowanie budynku po rozbudowie do potrzeb szkoły z większą ilością roczników.

b.  Pozyskanie dodatkowej powierzchni. Reforma postawiła nas przed trudnym zadaniem – w krótkim czasie musimy znaleźć dodatkową powierzchnię, która pozwoli na prowadzenie nauki dla dwóch dodatkowych roczników, czyli docelowo, czterech dodatkowych oddziałów. Po sprawdzeniu wielu opcji, w tym rozmowach z władzami dzielnic Warszawy (brak szans w obecnej chwili na przekazanie nam dodatkowej powierzchni), innymi szkołami niepublicznymi (na obecnie obowiązującym gruncie prawnym żadne „połączenie” z likwidowanym gimnazjum nie jest możliwe) oraz prywatnymi właścicielami nieruchomości (nawet najniższe stawki komercyjne dalece przekraczają nasze możliwości finansowe) , najbardziej realnym i możliwym do zrealizowania przed 1.09.2017 wariantem jest wynajem pomieszczeń od pobliskiej parafii pw. św. Michała Archanioła. Umowa najmu jest finalizowana i przewiduje wynajem pomieszczeń w dolnym kościele, gdzie m.in. chcemy zlokalizować pracownie przedmiotowe. Warto w tym miejscu podkreślić postawę proboszcza, który nie ma ambicji nadawania szkole katolickiego charakteru i bardzo chciałby, aby przestrzeń wybudowana do nauki (katechezy) – służyła znowu edukacji. Chcielibyśmy Was zapewnić, ze wynajem dodatkowej powierzchni edukacyjnej od pobliskiej parafii w żaden sposób nie wpłynie na wolność światopoglądową szkoły oraz charakter prowadzonych zajęć. Umowa najmu, którą finalizujemy, gwarantuje nam swobodę organizacji zajęć oraz brak ingerencji proboszcza w świecki charakter naszej szkoły.

W najbliższym czasie (w styczniu) przedstawiciele Zarządu wraz z Dyrektorem spotkają się z Rodzicami klas szóstych, aby w sposób bezpośredni porozmawiać o sytuacji i wstępnych planach związanych z funkcjonowaniem klas siódmych w przyszłym roku szkolnym.

Jednocześnie kontynuowane będą prace nad wypracowaniem całościowej wizji i rozwiązań organizacyjnych dla „nowej” 8-letniej szkoły. Planujemy zakończenie tych prac przed 8 lutego tak, aby na spotkaniu całej naszej społeczności, przedstawić jasną i spójną koncepcję funkcjonowania naszej szkoły w przyszłości.

W międzyczasie zapraszamy do kierowania do nas pytań na adres zarzad@ssp26.pl – pozwoli nam to na lepsze przygotowanie się do dyskusji.

Kończąc, chcielibyśmy skorzystać z okazji, aby złożyć Wam najserdeczniejsze życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i spełnienia marzeń w Nowym Roku 2017.

 

Zarząd SKT 134 STO i Dyrektor SSP 26 STO
 

Kontakt

  • Społeczna Szkoła Podstawowa nr 26 STO - Prefektura Puławska (klasy 1-4)
    ul. Puławska 97B
    02-595 Warszawa
  • 22 844-00-96
    +48 691-945-445
    e-mail: ssp26@ssp26.pl

Ważne linki