2016.10.06

Za nami pierwszy miesiąc nauki. Mamy nadzieję, że udało Wam się już wdrożyć w szkolny rytm, dostosować Wasz grafik do nowego planu lekcji i zajęć dodatkowych oraz zaplanować wspólną pracę nad pracami paszportowymi lub dodatkowymi.
Dla Zarządu wrzesień był kolejnym miesiącem wytężonej pracy. Wspólnie z Dyrektorem przeprowadziliśmy analizę wyników ankiety ewaluacyjnej dotyczącej pracy nauczycieli i zgodnie z naszą obietnicą chcielibyśmy się z Wami podzielić wnioskami z badania i planami wykorzystania jego wyników.
Po pierwsze cieszy nas fakt, że kompetencje nauczycieli pracujących w Naszej Szkole zostały bardzo wysoko ocenione zarówno przez rodziców, jak i przez dzieci. W wynikach badań nie pojawiły się żadne obszary, które budziłyby niepokój Dyrekcji i Zarządu. Najlepiej oceniony został pion nauczania początkowego – serdecznie gratulujemy! Ewaluacja wskazała na konieczność dalszego rozwijania pracy zespołowej wśród uczniów oraz współpracy między nauczycielami. Wspólnie musimy również popracować nad poprawą komunikacji nauczycieli z rodzicami oraz nad poprawą ich umiejętności związanych z zapobieganiem i rozwiązywaniem konfliktów, czy działaniem w sytuacjach kryzysowych. Aby pomóc w poprawie tych obszarów zorganizowane zostaną warsztaty i szkolenia dla nauczycieli. Ponadto indywidualne wyniki ankiet zostały również przekazane nauczycielom, a obszary wymagające uwagi były przedmiotem bezpośrednich rozmów z Panem Dyrektorem.
Ostatni wniosek z badań to konieczność zwiększenia liczby odpowiedzi na ankiety. Co prawda zwrot z ostatniego badania był lepszy o 7 punktów procentowych od poprzedniego, ale nadal wypełnione zostało jedynie 38% rozesłanych kwestionariuszy. Będziemy zatem nadal pracować nad ulepszeniem systemu ankietowego i poprawieniu przejrzystości pytań, ale będziemy również zastanawiać się nad sposobami poprawienia frekwencji i reprezentatywności badania. Bierzemy pod uwagę rozwiązanie, aby ankiety kierowane były do obu rodziców (obecnie tylko do jednego). Kolejną ewaluację chcemy też przeprowadzić wcześniej niż to miało miejsce ostatnio, prawdopodobnie na przełomie 1. i 2. semestru.

W tym miesiącu ogromnie ważną kwestią był również ogłoszony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej projekt reformy szkolnictwa. Dla nas to duże zmiany, i to już od nowego roku szkolnego, związane z rozszerzeniem szkoły podstawowej o dwa dodatkowe roczniki (klasy 7 i 8). Jeszcze przed końcem roku rozpoczęliśmy działania przygotowawcze do wdrożenia reformy, głównie związane z pozyskaniem dodatkowej powierzchni. Rozważamy trzy scenariusze: wynajem dodatkowej powierzchni w okolicach szkoły, nawiązanie bliskiej współpracy z jednym z gimnazjów, gdzie wszyscy uczniowie klas 6 mogliby kontynuować naukę w ramach nowo utworzonych klas 7 i 8, oraz poszukiwanie całkowicie nowego budynku dla szkoły. Na podstawie analizy Waszych miejsc zamieszkania wytypowaliśmy obszar, w którym prowadzimy poszukiwania budynków. Rozpoczęliśmy również rozmowy z wybranymi gimnazjami. Problem nie jest prosty do rozwiązania i będzie wymagał od nas dużej mobilizacji i dużego wsparcia z Waszej strony. Projekt rozbudowy szkoły będzie cały czas kontynuowany, jednak ostateczne rozstrzygnięcia w tym zakresie będą musiały uwzględniać sytuację lokalową szkoły w kontekście reformy.
Dlatego serdecznie apelujemy do Was:
Po pierwsze, o Waszą uwagę i zaangażowanie – dołożymy wszelkich starań, aby na bieżąco informować Was o wszelkich postępach, zmianach i sukcesach związanych z dostosowywaniem naszej szkoły do wymogów reformy. Prosimy o informację zwrotną, jeśli możemy poprawić nasz przekaz, jeśli potrzebne są dodatkowe informacje.
Po drugie, o Wasze aktywne wsparcie naszych działań. Jeśli wiecie o budynkach 500-1200 m2 na Mokotowie, Starym Mokotowie, Wierzbnie, Ksawerowie, Wyględowie (z wyłączeniem Mordoru), w okolicach Parku Morskie Oko, Służewie, ewentualnie w okolicach Łazienek Królewskich, Sielcach, to prosimy o informację na adres e-mail: zarzad@ssp26.pl. Jeśli macie kontakty z właścicielami takich budynków, to prosimy o informację. Jeśli macie dobre kontakty z władzami gimnazjów niepublicznych, położonych niedaleko naszej szkoły – również prosimy o informację.
Reforma będzie dla naszej społeczności wielkim wyzwaniem, ale również dużą szansą na nowe, ciekawe perspektywy rozwoju dla naszej szkoły i dalsze zacieśnienie współpracy pomiędzy Zarządem, Dyrekcją, Gronem Pedagogicznym i Rodzicami.

Serdecznie pozdrawiamy,
Wasz Zarząd