Rodzicielstwo to wyzwanie. Uważaj, żeby czegoś nie przegapić - kampania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę

23 listopada 2017 r. wzięłam udział w zorganizowanym przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę spotkaniu promującym start kampanii "Uważni rodzice". Pragnę podzielić się z Państwem na gorąco ideą kampanii, gdyż jestem przekonana o wartości tego projektu.
Chodzi tu przecież o Was - Rodziców i o Wasze Dzieci. Poniższa informacja (klik w "więcej") jest przedrukiem noty prasowej o kampanii.
Dobrej lektury i przemyśleń. W razie potrzeby przypominam o swojej gotowości do pomocy.

Dorota Sosulska - Wasz pedagog

Jedna czwarta nastolatków (23,1%) przyznaje, że zdarzyło im się spotkać z osobą dorosłą poznaną w Internecie. 39% z nich poinformowało o tym rodziców, 29% nie poinformowało nikogo*. Tymczasem z roku na rok rożnie liczba ujawnianych przypadków uwodzenia dzieci online – przestrzega Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.
Kampania „Uważni rodzice” realizowana przez tę fundację w partnerstwie z Fundacją Orange zwraca uwagę na kluczową rolę rodzicielskiej uważności w ochronie dzieci przed zagrożeniami z Internetu.
Przekazy akcji koncentrują się na problemie manipulowania dziećmi w celu nakłaniania ich do tworzenia i przesyłania materiałów o charakterze erotycznym, a czasem również spotkania w celu wykorzystania seksualnego dziecka.
Hasło kampanii „Rodzicielstwo to wyzwanie. Uważaj, żeby czegoś nie przegapić” ma pokazać, jak ważny jest realny kontakt rodzica z dzieckiem dla zapewnienia mu bezpieczeństwa.
Od czerwca 2010 r. uwodzenie dzieci w Internecie to przestępstwo, a mimo to każdy kolejny rok przynosi rosnąca liczbę wszczętych z tego przepisu postępowań. W 2016 r. odnotowano ich 529. Jak tłumaczy Łukasz Wojtasik, inicjator akcji z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, doświadczenia wskazują, że przypadki uwodzenia dzieci trafiające na ścieżkę prawną to jedynie wycinek realnej skali problemu.
Sprawcy manipulacji online wybierają zazwyczaj na swoje ofiary dzieci potrzebujące uwagi, docenienia, uznania wartości, samotnie mierzące się z problemami. Pozorne wsparcie dziecka przez sprawcę staje się często mechanizmem wikłania go w zagrażającą relację.
Co prawda blisko połowa rodziców (43%) uznaje niebezpieczne znajomości, w tym ataki ze strony pedofilów, za najpoważniejsze zagrożenie dla dzieci online (CBOS 2015), jednak jedynie 27% opiekunów dzieci w wieku 10–15 lat ustala z podopiecznymi zasady związane z kontaktami z obcymi w Sieci (Orange, 2016).
– Uważny rodzic to taki, który buduje pogłębioną relację ze swoim dzieckiem. Ciekawy jest doświadczeń i opinii dziecka, jego uczuć, marzeń, pomysłów i tego, jak rozumie świat. Nie koncentruje się wyłącznie na realizowaniu celów wychowawczych, duże znaczenie ma dla niego budowanie emocjonalnego porozumienia z dzieckiem, opartego na szacunku i zaufaniu – zwraca uwagę Ewa Dziemidowicz, terapeutka z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Kampania „Uważni Rodzice” prowadzona będzie w tradycyjnych mediach ogólnopolskich i lokalnych oraz w mediach społecznościowych. Jej głównym elementem jest film zrealizowany dzięki społecznemu zaangażowaniu reżysera Tomasza Knittla oraz autora zdjęć Macieja Puczyńskiego, w ramach partnerskiej współpracy z domem produkcyjnym Film Fiction oraz szeregiem osób i firm, takich jak m.in. LocoMotive czy Sirens konsultacje muzyczne & licencje
autorskie.
Spot w pełnej wersji (105-sekundowej) udostępniony zostanie online. W wersji 30-sekundowej natomiast emitowany będzie non profit w TVN, TVP oraz blisko 100 lokalnych stacjach telewizyjnych, w ramach patronackiej współpracy ze Stowarzyszeniem Polskich Telewizji Lokalnych i Regionalnych.

Platformę kampanii stanowi strona internetowa www.uwaznirodzice.pl, gdzie rodzice i opiekunowie, a także zainteresowani profesjonaliści pracujący z dziećmi znajdą informacje o problemie manipulowania dziećmi w Sieci oraz na temat idei uważnego rodzicielstwa.
Na stronie udostępniono również szereg przydatnych materiałów. Wśród nich są m.in. konspekty zajęć lekcyjnych oraz scenariusze spotkań z rodzicami poświęconych profilaktyce uwodzenia dzieci online.
Kampania „Uważni rodzice” realizowana jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę w ramach działań Polskiego Centrum Programu Safer Internet. Głównym partnerem akcji jest Fundacja Orange. Patronat nad kampanią objął Komendant Główny Policji. Działania współfinansowane są ze środków Fundacji OAK.

Klikając na obrazek można pobrać broszurę dla rodziców: