Historia szkoły

Nasza szkoła tak naprawdę powstała w 1989 roku jako druga niepubliczna szkoła podstawowa w Warszawie w ramach Społecznego Towarzystwa Oświatowego. Ostatecznie zostaliśmy zarejestrowani w 1990 roku, otrzymując nr 26.

W pierwszym okresie działania w szkole uczyło się sześcioro dzieci: Wiktor, Rafał, Justyna, Marek, Mateusz i Kasia.

Klasę pierwszą prowadziła p. Kasia Kocyk, sportem zajmował się p. Andrzej Dąbrowski, a języka angielskiego uczyła „Megi” – mama jednej z uczennic.

Pierwszym dyrektorem został p. Jerzy Rak – ojciec jednego z uczniów.

Początkowo szkoła działała w salach na terenie Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Puławskiej 97.

Rok szkolny 1990/91 rozpoczęliśmy już w sile trzech klas, a do grona nauczycieli dołączyły p. Alicja Kostyrka (Wawrzyniak) i p. Paulina Dąbrowska.

Szkoła rosła i rosła. Potrzebowaliśmy większego budynku. Wtedy to dyrekcja szkoły, Zarząd Koła i rodzice podjęli starania o budynek oficyny znajdującej się na tyłach MDK. Tam też, po wykonaniu remontu, przenieśliśmy się w 1992 roku i jesteśmy do dziś.

Również w 1992 roku przyjęliśmy imię profesora Jigoro Kano – twórcy judo, które stało się naszym szkolnym „sportem narodowym”.

Nasza szkoła w swojej krótkiej historii była już i 8-klasową podstawówką, i 6-letnią szkołą podstawową z gimnazjum, i znowu tylko szkołą podstawową.

W roku 1995 do oficyny – „starej” części budynku – wspólnym wysiłkiem rodziców dobudowaliśmy salę gimnastyczną. W 2002 roku zabudowaliśmy patio, które znajdowało się na tyłach szkoły. W roku 2004 powstało nowe skrzydło budynku, a rok później – boisko sportowe.

Rok szkolny 2003/2004 zaczynaliśmy w gronie 145 uczniów. Obecnie jest nas 193 uczniów, ponad 30 nauczycieli, 3 psychologów, 10 pracowników administracyjnych oraz 1 dyrektor.

W planach mamy przebudowę sali gimnastycznej na 3-poziomowe skrzydło – nowoczesny budynek, który pozwoli znacznie poprawić warunki naszej pracy i powiększyć grono uczniów do 210.

Od początku swojej historii nasza szkoła należy do Społecznego Towarzystwa Oświatowego i jest prowadzona przez Samodzielne Koło Terenowe nr 134 STO. Pracą Koła kieruje demokratycznie wybierany Zarząd Koła, sprawujący swą funkcję społecznie.

O genezie SSP 26 STO można się również dowiedzieć z pierwszych stron szkolnej kroniki:

Kronika - str. 1

Kronika - str. 2